TU:s omvärldsbloggare
Jon Goland, Malin Picha
och Lena Victorin
Söndagens Almedarling: TU
I går fick vi utmärkelsen ”Dagens Almedarling” av nyhetssajten…
Please wait while JT SlideShow is loading images...
DagspressMediekompassMedievärldenMedieutbildarna
JT SlideShow Module v1.5.1

AKTUELLT

MEDIELABBET
rss
OPINION
rss
PRESSMEDDELANDEN
rss
BRANSCHFRÅGOR
rss
LAG, RÄTT & ETIK
rss

TU PÅ FLICKR

DSCF0034
DSCF0034
DSCF0028
DSCF0028
DSCF0031
DSCF0031
DSCF0026
DSCF0026
DSCF0049
DSCF0049
DSCF0029
DSCF0029
DSCF0047
DSCF0047
DSCF0040
DSCF0040
DSCF0036
DSCF0036
DSCF0032
DSCF0032
DSCF0035
DSCF0035
DSCF0025
DSCF0025
kvinna_tidning_dator_510_16

Tryck- och yttrandefrihet

En av TU:s viktigaste uppgifter är att värna den svenska tryck- och yttrandefriheten.

Det kan tyckas vara en självklarhet. Men tryck- och yttrandefriheten är inte alltid given i Sverige. I flera olika sammanhang märks oroande tecken på att respekten för tryck- och yttrandefriheten minskar.
Det finns flera exempel de senaste åren där stat och myndigheter agerat mot tryckfriheten. Det gäller inte minst i fråga om offentlighetsprincipen, där man allt oftare väljer sekretess framför offentlighet. Det finns en påtaglig risk att statsmakterna vid intressekonflikter böjer sig för tillfälliga opinionsstämningar och därmed urholkas grundlagen och dess syften.

När TU år 2006, 2007 och 2008 genomförde attitydundersökningar om tryck- och yttrandefriheten bland riksdagens ledamöter gav de ett nedslående resultat. Riksdagsledamöterna fick ta ställning till påståenden - t ex om att skadestånden i tryckfrihetsmål borde höjas rejält eller om att meddelarfriheten för poliser borde begränsas. Samtliga påståenden innebar en begränsning av tryck- och yttrandefriheten och överraskande nog var en majoritet av riksdagsledamöterna i de flesta fall beredda att vidta sådana åtgärder.

TU agerar därför för att öka respekten för tryck- och yttrandefriheten och för att värna och stärka ansvarig utgivares ställning. Tryck- och yttrandefriheten är inte en massmedierättighet utan en rättighet som tillkommer oss alla som medborgare. Därför är det viktigt att hela tiden påminna om dess betydelse för samhället och för demokratin så att vi alla - politiker, medborgare och de som verkar inom massmedierna - står upp för och försvarar tryck- och yttrandefriheten, inte bara i princip utan också i realiteten.