TU:s omvärldsbloggare
Jon Goland, Malin Picha
och Lena Victorin
Söndagens Almedarling: TU
I går fick vi utmärkelsen ”Dagens Almedarling” av nyhetssajten…
Please wait while JT SlideShow is loading images...
DagspressMediekompassMedievärldenMedieutbildarna
JT SlideShow Module v1.5.1

AKTUELLT

MEDIELABBET
rss
OPINION
rss
PRESSMEDDELANDEN
rss
BRANSCHFRÅGOR
rss
LAG, RÄTT & ETIK
rss

TU PÅ FLICKR

DSCF0029
DSCF0029
DSCF0026
DSCF0026
DSCF0034
DSCF0034
DSCF0047
DSCF0047
DSCF0049
DSCF0049
DSCF0035
DSCF0035
DSCF0025
DSCF0025
DSCF0032
DSCF0032
DSCF0031
DSCF0031
DSCF0028
DSCF0028
DSCF0036
DSCF0036
DSCF0040
DSCF0040
 Skriv ut sidan 
2009-01-26

TU anställer Lena Victorin som projektledare - börjar på nya avdelningen "Innovation & Utveckling"

Lena Victorin börjar idag som projektledare på TU:s (Tidningsutgivarnas) nya avdelning Innovation & Utveckling, som ska skaffa och vidareförmedla kunskap om nästa generations medier och mediekonsumenter. Lena kommer att arbeta med TU:s förnyelsearbete genom att analysera behov och utveckla nya produkter och tjänster för nuvarande och blivande medlemmar. Lena kommer att ha ett särskilt ansvar för att vidareutveckla den mycket uppskattade verksamheten Tidningen i Skolan som hjälper lärare kring undervisning om och med dagstidningar.
- Det ska bli jättekul att arbeta på TU med utvecklingsfrågor inom ung mediekonsumtion. Det är viktigt att medier med pressetisk och journalistisk ambition leder utvecklingen och blir centrala aktörer i framtidens medielandskap, säger Lena Victorin.

Lena Victorin har lång erfarenhet av att arbeta med journalistik, kommunikation och opinionsbildning, bland annat med ungdomar som målgrupp. Hon har arbetat som producent, programledare, reporter och projektledare på bland andra Sveriges Radio, Bonnier, Kulturhuset i Stockholm, Myndigheten Forum för levande historia och Aftonbladet. Lena har också skrivit den uppmärksammade populärvetenskapliga boken "Take a look at dig själv" som handlar om civilkurage.
- Innovation & Utveckling ska vara en avdelning nära marknaden och ge ett utifrån och in perspektiv till TU och förhoppningsvis även till våra medlemmar. Det är en fantastisk möjlighet att få in en så kreativ och nyfiken människa som Lena. Det är givetvis en stor fördel att hon dessutom har ett starkt patos för demokratifrågor, säger Anna Serner, vd för TU.

Lena Victorin är utbildad i kommunikation, journalistik, pedagogik och litteratur vid Berghs School of Communication, Poppius Journalistskola, Lärarhögskolan i Stockholm och Stockholms universitet.

För mer information, kontakta:
Lena Victorin, projektledare TU, mobil 070-922 37 77
Anna Serner, vd, TU, mobil 070-674 01 35
Andras länkar till artikeln (0)
Kommentarer (0)

busy
 


aretsdagstidning

Anmäl till Årets Dagstidning
Facebook Fanbox 1.5.x.0

RELATERADE TAGGAR