Den 23 september är det åtta år sedan journalisten och författaren Dawit Isaak fängslades i Eritrea.
Med anledning av årsdagen hölls det i lördags den 19 september manifestationer på åtta olika platser runt om i Sverige. TU deltog i manifestationen i Västerås, som arrangerades av VLT, tillsammans med bland andra Amnesty och Journalistförbundet.
– Diktatorer och enväldshärskare skyr och fruktar yttrandefrihet, offentlighet och uppmärksamhet. Just därför måste den eritreanska regimens övergrepp mot Dawit Isaak ställas i fortsatt blixtbelysning, sa Anna-kari Modin, TU, i sitt tal för Dawit Isaak.
TU uppmanar alla sina medlemmar att fortsätta håll liv i kampen för att få Dawit Isaak frigiven. Fortsätt skriva på upprop och uppmärksamma Dawit Isaaks öde.
Se även Medievärldens temasajt om Dawit Isaak.